Bolu Akın Lokantası - Mengen’in tadı eski garajlarda


Ankara’nın iki saat uzağındaki lezzetli komşusu Bolu’nun Mengen ilçesinde yetişen ustalarının namını duymayan yoktur. Mengen’in lezzet efsanesi, doğru malzemeleri, gerekli sürede uygun tencerede buluşturabilme maharetinden kaynaklanır. Eğer Mengen’in girişindeki Müdürün Yeri restorana yolunuz düştüyse, o tat eminim sizin de damağınızda kalmıştır. Misal... Çoban kavurmasının tam kıvamında pişen eti, saatlerce demlenen sosu, hatta yanındaki iri kıyım patatesler ve bir dal yeşil biberi, aslında 45 yıllık bir ustalığın yalın bir örneğidir.  O tadı, geleneği 1958’den beri sürdüren bir mekan da Ankara’da var.


Bolu Akın Lokantası, birçok Ankaralı’nın kolay kolay yolunun düşmediği bir yerde... Eski garajlar olarak da anılan, Etlik Garajları’nda... Restoranın kurucusu Hacı Hüseyin Durak’ın oğullarına tembihlediği prensipleri, masanıza ulaşan menünün ilk sayfasında okuyabilirsiniz:
“Hiçbir kimyasal tatlandırıcı, koruyucu kullanılmayacak. Et, iyi yetiştirilen bölgeden alınacak. Mevsiminde yetiştirilen sebzelerin en iyisi seçilecek.”

 GÜN DOĞMADAN ÇORBA SERVİSİ
Günün sadece 5 saatinde kepenk kapatan Bolu Akın Lokantası’nda menüdeki her ürünün keyifle tadına bakmak için belirli saatler var.  Örneğin henüz hava aydınlanmadan, erken saatlerde başlayan çorba seansına yetişebilmek için hızlı davranmak gerekiyor. 02.30’da mercimek, işkembe, tavuk suyu ve ayak paçadan oluşan dörtlüyü hazırlamaya başlayan ustalar 04.00 gibi çorbaları servise sunuyor.
Cuma gününün ilk saatlerinde Hacı Bayram’da sabah namazını kılanlar ise, caminin ardından restorana geliyor. Ritüele dönüşen organizasyonda yaklaşık 150 kişi mekana uğruyor. Çorba severlerin en çok tercih ettiği ürün ise ayak paça oluyor.

BÜYÜK PORSİYONA DİKKAT
Tencere yemekleri dışında döner, pide gibi ürünlerin de tadına bakmak isteyenler öğle saatlerinde restoranı yoğunlaştırıyor. Ki, et dönerinin de ayrı müdavimleri var.  Kapanış saati olan 21.30’a dek servise sunulan, bir gece önceden sabaha kadar kuzinede tadına, kıvamına ulaşan et yemekleri ise mekanın ziyaretçilerinin vazgeçemedikleri lezzetler arasında yer alıyor. Özenle seçildiği belli olan domates, biber ve kuru soğandan oluşan söğüş tabağının masaya ulaşmasıyla şölen başlıyor. Kuzu haşlama ve kızartma en favori yemekler. Suyunun içinde servis edilen büyük bir et parçasına, patates eşlik ediyor. Porsiyonlar oldukça büyük. Masadan doymadan kalkmayı alışkanlık haline getirenlerin bitiremeyeceği kadar fazla...  Mekanın daimi ziyaretçileri, tel tel ayrılan kuzu etini “lokum” adıyla anıyor. Yemeğin yanında cacık sipariş etmenizi tavsiye ederim. Koyu kıvamıyla oldukça lezzetliydi.

NAKİTSİZ YOLA ÇIKMAYIN

Misafirlerine karşı oldukça özenli davranan garsonlar, ilk defa gelip, ne yiyeceği konusunda kararsız kalanlara nazik bir şekilde yardımcı oluyor. Soru ardına soru yönelttiğim Yücel bey, sabırla tümüne yanıt verdi. Restoranın menüsünde biri sezonluk olmak üzere üç tür tatlı var. Sulu kıvamına karşı lezzeti yerinde olan fırın sütlaç ve fındıklı tel kadayıfı deneyebilirsiniz. Mekanda kabak tatlısı da yiyebilmek mümkün fakat lezzetli kabağın gelmesini beklediklerinden dolayı bu ara mutfakta bulunmuyor. Kredi kartının geçmediği, sadece nakit ödeme yapabileceğiniz restoranda fiyatlar görece yüksek gelebilir fakat ödediğiniz rakamın karşılığını lezzet olarak aldığınızda bunu pek dert etmeyeceğinizi düşünüyorum.

Bolu Akın Lokantası adres ve telefon
0 312 341 34 32
Etlik Caddesi Etlik Garajı No:85 Etlik/Ankara 


View Çatkapı - Ankara Lezzetleri in a larger map